Functional Devices RIBX24SBF Current Switch and Relay Combination, 20 Amp SPST + Override, 24 Vac/dc Coil, Fixed, 0.50-20 Amp, NEMA 1 Housing
★★★★★ 4.9 55 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.ucobakery.es
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Current Switch and Relay Combination, 20 Amp SPST + Override, 24 Vac/dc Coil, Fixed, 0.50-20 Amp, NEMA 1 Housing
  • Transformer: 500 VA with five 100 VA outputs Input Power: 480/277/240/120 Vac Height: 12.125" Width: 12.125" Depth: 6.000"
Item Weight 14.1 ounces
Manufacturer Functional Devices, Inc.
Item model number RIBX24SBF
Product Dimensions 4 x 4 x 1.8 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
55 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (49)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)